W dzisiejszych czasach coraz więcej sprzedaży odbywa się przez Internet. Dla wielu osób to znacznie łatwiejsza droga nabywania nowych przedmiotów – nie trzeba czekać w kolejce i marnować benzyny na dojazd do galerii handlowej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej biznesów otwiera się i prowadzi sprzedaż wyłącznie online. Z tego względu, bardzo istotny stał się marketing internetowy.

Mylne jest wyobrażenie, że skoro działa się online, nie potrzeba inwestować w promocję. Oczywiście, w Internecie znajdzie się miejsce dla każdego – każdy może założyć swój biznes w sieci, jednak trzeba tu dużą uwagę przykuć do promocji. Zwłaszcza nowe sklepy powinny skupić się na działaniach jakim jest pozycjonowanie sklepów internetowych. Bardzo często marketing internetowy skupia się właśnie na tego typu aktywności.

Konsumenci, kiedy chcą kupić coś przez Internet zazwyczaj wchodzą w wyszukiwarkę i wpisują w niej hasło, najczęściej jest to nazwa produktów, które chcą nabyć. Pozycjonowanie sklepów internetowych powinno dawać taki efekt, że nasz sklep znajduje się na najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Badania poświęcone zagadnieniom jakim jest marketing internetowy jednogłośnie pokazują, że pozycjonowanie sklepów internetowych to jeden z kluczowych elementów, na które powinny firmy zwrócić uwagę. W badaniach wykazuje się, że większość konsumentów korzysta wyłącznie z maksymalnie pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwań.

Część z nich przechodzi na drugą stronę wyszukiwań, jednak zdarza się to niezwykle często. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa coraz więcej pieniędzy inwestują w pozycjonowanie sklepów internetowych. Dobrze, jeśli marketing internetowy poprowadzi któryś z pracowników. Warunek oczywiście jest jeden – taka osoba musi się na tym znać. Jeśli ktoś nie do końca zna się na rzeczy, znacznie lepiej będzie przekazać ten temat do jakiejś firmy zewnętrznej. Jest wiele agencji, które oferują swoje usługi w zakresie marketingu internetowego.

Warto przed spotkaniem dobrze przygotować się z tematu, jakim jest pozycjonowanie sklepów internetowych, aby dokładnie zrozumieć ofertę, jaką przedstawi nam agencja i zrozumieć system rozliczenia. Niekiedy agencje rozliczają się za tzw. efekt, a czasami płaci się abonament za pozycjonowanie sklepów internetowych. Obie opcje rozliczenia mają swoje wady i zalety.